„Csak kétféleképpen élheted az életed. Vagy abban hiszel, hogy a világon semmi sem varázslat.
Vagy pedig abban, hogy a világon minden varázslat.”
Albert Einstein
Meseállítás
A mese varázslat. Így a mesék világa az, ahol bármi megtörténhet. Egy izgalmas, csodákkal teli utazás, melynek segítségével összekapcsolódhatunk a tudattalanban lévő képekkel, szimbólumokkal, archetípusokkal.
Egy-egy számunkra kedves mese, tudattalanul is üzenetet hordozhat generációs őseink történeteiről. Sok esetben nem fejthető már vissza az a személy, akihez az eredeti probléma tartozik. Ilyenkor „összerezeghet” lelkünkben a régen élt családtag életútja, csalódása, traumája egy-egy mese történetével, cselekményével.
Egy mese megmutathat olyan dolgokat is, amire a való életben még lehet, nem állunk készen. Sokszor könnyebb általa a feldolgozás, mint életünk valós szereplőivel, megelevenedhetnek általa nehezebb történetek is. Például a mesékben sokkal könnyebb szembenézni a gonosz mostohával, megölni a sárkányt, vagy falhoz vágni a békát.
A mesékben ahhoz, hogy „elnyerjük méltó jutalmunkat”, beavatási rítusokon, próbatételeken kell átessünk. Ilyen próbatétel lehet, hogy a királyfi vagy a királylány házasságkötése megtörténhessen, a felnőttség kapuján való átmenetel.
Amíg nem történt meg a szülőkről való leválás, nem győztük le a hétfejű sárkányt, nem küzdöttünk meg a szülőktől hozott destruktív mintáinkkal, addig a mesében nem járunk szerencsével.
A mese szerkezete keretet ad annak az útnak, melyet végig kell járnunk az életben is ahhoz, hogy megtaláljuk a megoldást és végül elnyerjük jutalmunk. Sokkal könnyebb egy mesébe ágyazva szembenézni egy mérgező anyával, saját gyermeklelkünk felnövesztésével, a fészekből való kirepülés nehézségével, énhatáraink kiépítésével.
A meseállítás segítheti a különböző életszakasz váltásokat, fejlődéslélektani szakaszok átdolgozását, az ott lévő erőforrások felfedezését és integrálását. Visszanyúlhatunk egy mesén keresztül a kamaszkor, a kisgyermekkor, a csecsemőkor eseményeihez, megérthetjük, és feldolgozhatjuk az ott megélt hiányokat, gyógyíthatjuk belső gyermeki énrészeinket.
A Meseállítás menete
Hozz el egy számodra kedves mesét, vagy egy olyat, amelynek egyik szereplőjének története összecseng életed egy fontos szakaszával, problémájával!
A meséből közösen kiválasztjuk azokat a fontos meseszereplőket és szimbólumokat, melyek az állításodban részt vesznek majd. (Pl.: Az égig érő fa meséjéből Jánost, a királykisasszonyt, a sárkányt, az élesztőfüvet, és a deres lovat.) A mesei szereplők átalakulhatnak életed szereplőivé, vagy belső személyiségrészekké. Felismerhetsz a szereplők közt olyan dinamikát, mely családtagjaid közt zajlik. Újraírhatod sorskönyvedet, az állítás segítségével megértheted döntéseid, választásaid mozgatórugóját. Átírásra kerülhetnek olyan „forgatókönyvek”, melyek már nem szolgálják fejlődésed, gyógyulhatnak rég elfeledett történetek.
Kinek ajánlom?
Akiben van kellő kíváncsiság és nyitottság
Aki szereti a meséket
Aki nem fél varázslatos helyeket is bejárni
Aki szűknek érzi témájához a hagyományos családállítás kereteit
Aki könnyebbnek érzi, hogy egy mesével dolgozzon, mint saját családja szereplőivel
Akitől nem áll távol a szimbólumok nyelvezete
Akinek van egy visszatérő történet életében, és nem tudja honnan ered
Keress bizalommal, ha a múltad fonalát felgombolyítanád, akár egyéniben, akár csoportos állítás során!